Зараз складно уявити собі як звичайний приватний садок, так і будь-який громадський озеленений простір без гортензії хуртовини (hydrangea paniculata). Однак у Європейській частині нашого материка гортензія з’явилася порівняно недавно. Розповімо в цій статті про найяскравіші сорти та догляд за ними. Також читайте за посиланням https://tdazovcable.kiev.ua/yak-vryatuvati-gortenziyu-prichini-togo-chomu-soxnut-listya-i-varianti-virishennya-problemi/ як врятувати гортензію коли у неї сохнуть листя.
Звідки до нас прийшла гортензія?
Батьківщина гортензії хуртовини – Далекий Схід. У природі ця рослина зустрічається на лісових узліссях і в розріджених дубняках на Сахаліні, Курилах і особливо в Японії, де є невеликим деревом і може досягати 10 м у висоту.
Гортензію хуртовину відкрив для Європи німецький лікар і ботанік Філіп Франц фон Зібольд у 1823 р. Він не лише нелегально вивіз на батьківщину зразки багатьох японських рослин (гортензії, гліцинії, магнолії, хости та чаю), але й займався розведенням метельчастої гортензії. Втім, незабаром у нього виявили карту Японії і ув’язнили за шпигунство, а пізніше видворили з країни.
Так 1829 року у Європі з’явився сорт «Grandiflora», який набув широкого поширення, як і Старому Світі, і у озелененні російських дворянських садиб. У 1860 знаменитий російський вчений-ботанік Карл Максимович, який започаткував вітчизняну науку про рослини ДВ і Японії, привіз до Петербурга ще один старовинний сорт – «Floribunda».
Особливості гортензії метельчастої
Гортензія хуртовина є листопадним чагарником або невеликим деревцем до 3 м у висоту. Цвіте в липні-жовтні хуртов’яними суцвіттями з великих стерильних і дрібних квітучих плодів. Квітки розпускаються білими і набувають відповідного сорту забарвлення протягом сезону. При цьому варто відзначити, що багато культиварів починають повною мірою демонструвати сортові якості лише у дорослому віці.
Місце посадки для гортензії
Гортензія хуртовина краще розвивається в півтіні, проте може рости і на сонці, але в цьому випадку суцвіття дрібнішають. Віддає перевагу родючим дренованим кислим і слабокислим грунтам з додаванням торфу, не переносить лужних грунтів. Будучи далекосхідним ендеміком, вимагає додаткового поливу і погано реагує на сухість та переущільнення ґрунту.
Хвороби та шкідники гортензії
Хворіє та уражається шкідниками рідко. Проблеми зі здоров’ям відбуваються, як правило, через неправильний вибір місця посадки, недостатнього поливу та спочатку неякісного посадкового матеріалу.
Обрізка гортензії метельчастої
Метельчаста гортензія потребує санітарної та формуючої обрізки. Від останньої залежить кількість і розмір суцвіть. Обрізку, що формує, деякі садівники проводять восени, але також можна поєднати санітарну і формуючу обрізку і провести їх навесні до початку активного руху соку (набухання нирок). Обрізати рослини, як правило, починають з третього року життя в саду, даючи чагарнику час укоренитися та наростити пагони. В обов’язковому порядку видаляються всі поламані, занадто тонкі пагони, що ростуть всередину куща, залишають 5-7 найбільш сильних.
Докладніше про обрізання гортензії ви можете прочитати в нашій статті: Обрізка гортензії хуртовини: навіщо потрібна і як проводити правильно?
Ступінь формуючої обрізки залежить від результату, який Ви хочете отримати. Чим нижче обрізається гортензія, тим пізніше вона зацвіте, кущ буде компактнішим, а суцвіття більшим; при сильному обрізанні рослина обрізається на 1-2 бруньки знизу, розріз робиться чистим гострим секатором під кутом 45 градусів в 1-1,5 см над ниркою, кожна брунька, що залишилася, дасть по дві пагони, що закінчуються волотками. Відповідно, якщо проводиться щадна обрізка і на кожній втечі залишають по 3-5 бруньок, кущ буде більше, цвітіння більш раннім, самих суцвіть більше, але вони будуть дрібнішими.
Зрізи діаметром з олівцем і більше потрібно обробити золою або садовим варом. Часто недосвідчені садівники бояться сильно обрізати гортензію або пропускають момент, коли формується структура куща, і гортензія перетворюється на маленьке деревце. Але і в цьому випадку за рахунок обрізки можна досягти високої декоративності, сформувавши крону на штамбі.
Зимостійкість гортензії метельчастої
Метельчаста гортензія цілком зимостійка в умовах середньої смуги, проте перед зимою бажано мульчувати ствол, а молоді рослини в перші пару років вкривати дихаючим матеріалом (білим спанбондом, лапником).
Використання гортензії волотистої у ландшафтному дизайні
Крім того, хуртовина гортензія димо-і газостійка і може застосовуватися в міському озелененні. Найчастіше цю ефектну рослину використовують як солітер, у групових посадках, для драпірування непривабливих огорож. Невеликі сорти цілком підійдуть для оформлення бордюрів та контейнерного вирощування у невеликих дворах, патіо та на відкритих терасах. У зрізанні суцвіття довго зберігають декоративність і можуть використовуватися для складання живих букетів та композицій із сухоцвітами